Board of Trustees

The Hopkinsville-Christian County Public Library Board of Trustees is appointed by the Mayor of Hopkinsville and Judge Executive of Christian County, five members from each. Trustees serve four year terms with no more than two consecutive terms.

This board oversees the library’s director and finances. The board also makes the policies for the Library. Board members are appointed by the City of Hopkinsville and Christian County.

Regular Board meetings are held on the 4th Monday of each month (unless otherwise posted) at 5:30pm in the Library Board Room located on the second floor. Check the Library’s calendar for location details.

2018 Meeting Dates: January 22nd, February 26th, March 26th, April 23rd, May 21st, June 25th,  July 23rd, August 27th, September 24th, October 22nd, and November 26th. There is no Board meeting in December.

City

William Owen 1st term expires August 31, 2021
Ryan Mabry (Treasurer) 1st term expires August 31, 2020
Wayne Goolsby 2nd term expires November 30, 2018
Tracie Jenkins (Secretary) 1st term expires August 31, 2020
Ollie Dixon 1st term expires August 31, 2021
Amy Craig City Council Representative

County

Justin Williams 1st term expires August 31, 2021
Jerry Gilliam (President) 2nd term expires August 31, 2019
James Adams 1st term expires August 31, 2020
Laura Waldron 1st term expires August 31, 2021
Jason Carroll (Vice President) 1st term expires August 31, 2021
Rich Liebe Fiscal Court Representative

Comments are closed